Ad
Available Colors :
Realme G...
Realme G...
Variants:
The Realme narzo 70 pro 5g is a ₹19,999 smartphone from realme. It was released in 03/18/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inches AMOLED display, a Octa core (2.6 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 67 charging.
The Narzo 70 Pro 5G has a sleek design. It features a 6.7 inches AMOLED display. It's 7.97 mm thick and weighs 195 N/A.
The Narzo 70 Pro 5G features a 6.7 inches AMOLED display with a resolution of 2400 N/A, giving it a pixel density of 393 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The realme Narzo 70 Pro 5G is powered by a Octa core (2.6 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹19,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Narzo 70 Pro 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The Narzo 70 Pro 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 67.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.6 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Launch Date | March 19, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| Processor | 2.6 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 2400 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 600 nits |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Height | 162.95 mm |
| Thickness | 7.97 mm |
| Weight | 195 |
| Width | 75.45 mm |
| Colours | Glass Green, Glass Gold |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 162.95 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Sensor | IMX890, CMOS image sensor, Exmor-RS CMOS Sensor |
| OIS | Yes |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Sensor | IMX890, CMOS image sensor, Exmor-RS CMOS Sensor |
| Quick Charging | 67 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 6 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Realme Narzo 70 Pro 5G ₹ 19,999 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Vivo Y400 5G ₹ 21,999 | ![]() Vivo T4R 5G ₹ 19,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.68 inches | 6.67 inches | 6.77 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5700 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 32 MP | 8 MP | 5 MP | 32 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | 2.6 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad