Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
The Samsung corby ii s3850 is a ₹4,990 smartphone from samsung. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 3.2 inches LCD display, a NA processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Samsung Corby II S3850 has a sleek design. It features a 3.2 inches LCD display. It's 11.7 mm thick and weighs 102 N/A.
The Samsung Corby II S3850 features a 3.2 inches LCD display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 125 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The samsung Samsung Corby II S3850 is powered by a NA processor. It's priced at ₹4,990. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Samsung Corby II S3850 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Samsung Corby II S3850 is equipped with a 1000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1000 mAh |
| Display | 3.2 inches |
| Launch Date | April 22, 2011 |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Also Known As | 3850 |
| Java | MIDP 2.1 |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 125 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 3.2 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 109.9 mm |
| Thickness | 11.7 mm |
| Weight | 102 |
| Width | 60.6 mm |
| Colours | Yellow/Black, White, Pink |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Smile detection |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 2 G |
| Talktime | 2 G |
| Expandable Memory | 16 GB |
| Internal Memory | 26 MB |
| Bluetooth | v3 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 48 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 |
| Music | 3.5 mm |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
| Browser | Yes |
IMAP, POP3, SMTP, Microsoft Exchange, Push e-mail | |
| Other Facilities | Organizer, Document viewer, Voice memo, Predictive text input |
| Phone Book | Photocall |
| SMS | Yes |
![]() Samsung Samsung Corby II S3850 ₹ 4,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 3.2 inches |
| Battery | 1000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad