Ad
Available Colors :
Vivo Cel...
Vivo Cri...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.72 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) } processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 44 charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The T3x 5G has a sleek design. It features a 6.72 inches IPS LCD display. It's 7.99 mm thick and weighs 199 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The T3x 5G features a 6.72 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 393 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The vivo T3x 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹13,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The T3x 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The T3x 5G is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged 44.</p>




| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.72 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | April 24, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| Graphics | Adreno 710 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 4 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.72 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 165.7 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Weight | 199 |
| Width | 76 mm |
| Colours | Crimson Bliss, Celestial Green |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 165.7 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Filters, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 44 W |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 6000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
![]() Vivo T3x 5G ₹ 13,499 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Samsung Galaxy M17 5G ₹ 13,637 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.72 inches | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.7 inch |
| Battery | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad