Ad
Available Colors :
Blue
Variants:
The Spice f301 is a ₹3,599 smartphone from spice. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches TFT display, a Quad core, 1.3 GHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The F301 has a sleek design. It features a 4.5 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The F301 features a 4.5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The spice F301 is powered by a Quad core, 1.3 GHz processor. It's priced at ₹3,599. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The F301 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The F301 is equipped with a 2000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2000 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | August 8, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Colours | Black |
| Rear Camera Autofocus | No |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Accelerometer |
![]() Spice Mobiles F301 ₹ 3,599 | |
|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches |
| Battery | 2000 mAh |
| Front Camera | 2 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz |
Ad






Ad
Ad
Ad