Ad
Variants:
The Spice mi-514 is a ₹5,000 smartphone from spice. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches LCD display, a Dual core, 1 GHz processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Mi-514 has a sleek design. It features a 5 inches LCD display. It's 9.8 mm thick and weighs 96 N/A.
The Mi-514 features a 5 inches LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The spice Mi-514 is powered by a Dual core, 1 GHz processor. It's priced at ₹5,000. The processor is paired with 256 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Mi-514 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 1.3 MP for selfies and video calls.
The Mi-514 is equipped with a 2000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2000 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 256 MB |
| Operating System | Android v4.4 (Kitkat) |
| Launch Date | January 14, 2015 (Official) |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1 GHz |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 145 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 96 |
| Width | 73.7 mm |
| Colours | Black, Gold, White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 1.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 400 |
| Talktime | 9 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Spice Mobiles Mi-514 ₹ 5,000 | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Battery | 2000 mAh |
| Front Camera | 1.3 MP |
| Ram | 256 MB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Dual core, 1 GHz |
Ad






Ad
Ad
Ad