Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Ssky s900 power is a ₹1,075 smartphone from ssky. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches TFT display, a NA processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The S900 Power has a sleek design. It features a 2.4 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The S900 Power features a 2.4 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The ssky S900 Power is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,075. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The S900 Power has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The S900 Power is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 3000 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| Launch Date | October 14, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Colours | Black, Gold |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| MMS | Yes |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() SSKY S900 Power ₹ 1,075 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Battery | 3000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad