Ad
Available Colors :
Rose Gold...
Variants:
The Ssky s1000 neo is a ₹1,399 smartphone from ssky. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.8 inches TFT display, a NA processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The S1000 NEO has a sleek design. It features a 2.8 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The S1000 NEO features a 2.8 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 143 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The ssky S1000 NEO is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,399. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The S1000 NEO has a 2 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The S1000 NEO is equipped with a 1200 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1200 mAh |
| Display | 2.8 inches |
| Launch Date | December 26, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 143 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.8 inches |
| Colours | Gold, Rose Gold |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Bluetooth | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Timer, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() SSKY S1000 NEO ₹ 1,399 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.8 inches |
| Battery | 1200 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad