Ad
Available Colors :
Midnight ...
Variants:
The Tecno camon iclick is a ₹8,800 smartphone from tecno. It was released in 05/27/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches IPS LCD display, a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor, a 16 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Camon iClick has a sleek design. It features a 6 inches IPS LCD display. It's 7.3 mm thick and weighs 150 N/A.
The Camon iClick features a 6 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 268 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The tecno Camon iClick is powered by a Octa core, 2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹8,800. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Camon iClick has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 20 MP for selfies and video calls.
The Camon iClick is equipped with a 3750 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 3750 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Launch Date | May 28, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio P23 |
| Graphics | Mali-G71 MP2 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 158.6 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 150 |
| Width | 75.8 mm |
| Colours | Midnight Black, Champagne Gold |
| Dimensions | 158.6 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 16 MP |
| Primary Camera | 16 MP |
| Front Camera Resolution | 20 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 420 |
| Capacity | 3750 mAh |
| Talktime | 30 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| User Available Storage | 54.7 GB |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Tecno Camon iClick ₹ 8,800 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6 inches | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.68 inches |
| Battery | 3750 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 20 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 16 MP | 8 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad