Ad
Available Colors :
Deepsea L...
Ice Blue
The Tecno pop 5 pro is a ₹8,249 smartphone from tecno. It was released in 01/18/2022 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.52 inches IPS LCD display, a Quad core, 2 GHz, Cortex A53 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Pop 5 Pro has a sleek design. It features a 6.52 inches IPS LCD display. It's 9.5 mm thick and weighs N/A .
The Pop 5 Pro features a 6.52 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 269 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The tecno Pop 5 Pro is powered by a Quad core, 2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹8,249. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Pop 5 Pro has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Pop 5 Pro is equipped with a 6000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 6000 mAh |
| Display | 6.52 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | January 19, 2022 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio A22 |
| Graphics | PowerVR GE8300 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.52 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.8 mm |
| Thickness | 9.5 mm |
| Width | 76 mm |
| Dimensions | 164.8 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Tecno Pop 5 Pro ₹ 8,249 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.52 inches | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.74 inches | 6.68 inches | 6.74 inches |
| Battery | 6000 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 3 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 50 MP | 5 MP | 13 MP |
| Processor | Quad core, 2 GHz, Cortex A53 | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad