Ad
Available Colors :
Azure Sky...
Midnight ...
Aurora Cl...
Variants:
The Tecno pova 6 neo 5g is a ₹12,999 smartphone from tecno. It was released in 09/13/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inches IPS LCD display, a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 8 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The Pova 6 Neo 5G has a sleek design. It features a 6.67 inches IPS LCD display. It's 7.8 mm thick and weighs 192.3 N/A.
The Pova 6 Neo 5G features a 6.67 inches IPS LCD display with a resolution of 1600 N/A, giving it a pixel density of 263 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The tecno Pova 6 Neo 5G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹12,999. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Pova 6 Neo 5G has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Pova 6 Neo 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.67 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | HiOS |
| Launch Date | September 14, 2024 (Official) |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 1600 |
| Brightness | 480 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.56 % |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90 % |
| Height | 165.4 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 192.3 |
| Width | 76.8 mm |
| Colours | Midnight Shadow, Azure Sky, Aurora Cloud |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 165.4 |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Video Recording Features | Dual Video Recording, Vlog Mode, Short Video Mode |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera | 8 MP |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Talktime | 31.2 |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Tecno Pova 6 Neo 5G ₹ 12,999 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Vivo Y11 5G ₹ 14,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy F70e ₹ 13,430 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.67 inches | 6.9 inch | 6.74 inch | 6.7 inch | 6.75 inch | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 6 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 32 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad