Ad
(Expected Price)
The Vivo s50 pro mini is a ₹48,000 smartphone from vivo. It was released in 02/15/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.31 inch AMOLED display, a Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 90 charging.
The S50 Pro Mini has a sleek design. It features a 6.31 inch AMOLED display. It's 7.91 mm thick and weighs 191 g.
The S50 Pro Mini features a 6.31 inch AMOLED display with a resolution of 1216x2640 px (FHD+) , giving it a pixel density of 461 ppi. It supports SuperMoon. The refresh rate is 120 Hz.
The vivo S50 Pro Mini is powered by a Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) processor. It's priced at ₹48,000. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The S50 Pro Mini has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 50 MP for selfies and video calls.
The S50 Pro Mini is equipped with a 6500 mAh. It supports fast charging and can be charged 90.





| Display | 6.31 inch |
| Front Camera | 50 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Origin OS |
| Processor | 3.8 GHz |
| Battery | 6500 mAh |
| Launch Date | 15 February 2026 (Expected) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| Processor | 3.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics GPU | Adreno |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.31 inch |
| Screen Resolution | 1216x2640 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 461 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 90.11 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 150.83 mm |
| Width | 71.76 mm |
| Thickness | 7.91 mm |
| Weight | 191 g |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera OIS | Yes |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Shooting Modes | SuperMoon |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Video Recording | 3840x2160 fps |
| Front Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Autofocus | Yes |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera Video Recording | 3840x2160 fps |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Talktime | 22.3 hours |
| Quick Charging | 90 W |
| Wireless Charging | 40 W |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 be), MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Vivo S50 Pro Mini ₹ 48,000 | ![]() OPPO Find X7 5G ₹ 47,490 | ![]() OnePlus Ace 5 Pro ₹ 49,990 | ![]() OPPO Reno13 Pro ₹ 49,999 | ![]() OPPO Reno9 Pro Plus ₹ 49,990 | ![]() Xiaomi 13 ₹ 47,390 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.31 inch | 6.78 inches | 6.78 inches | 6.83 inches | 6.8 inches | 6.36 inches |
| Battery | 6500 mAh | 5000 mAh | 6415 mAh | 5800 mAh | 4700 mAh | 4500 mAh |
| Front Camera | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 32 MP | 32 MP |
| Ram | 12 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | NA MP | 50 MP | 64 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) | Octa core (3.25 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720 + Quad core) | Octa core (4.32 GHz, Dual Core + 3.53 GHz, Hexa Core) | Octa core (3.35 GHz, Single core, Cortex A715 + 3.2 GHz, Tri core, Cortex A715 + 2.2 GHz, Quad core, Cortex A510) | Octa core (3.05 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex A710 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) |
Ad
Ad
Ad
Ad