Ad
Available Colors :
Nitro Bla...
Velocity ...
Variants:
The Vivo t2 is a ₹15,999 smartphone from vivo. It was released in 04/17/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.38 inches AMOLED display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 660 + Quad core) processor, a 64 MP camera setup, and a battery with 44 charging.
The T2 has a sleek design. It features a 6.38 inches AMOLED display. It's 7.8 mm thick and weighs 172 N/A.
The T2 features a 6.38 inches AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 413 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The vivo T2 is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 660 + Quad core) processor. It's priced at ₹15,999. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The T2 has a 64 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The T2 is equipped with a 4500 mAh. It supports fast charging and can be charged 44.
| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.38 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | April 18, 2023 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | No |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Graphics | Adreno 619 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 6 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.38 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 158.9 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 172 |
| Width | 73.5 mm |
| Colours | Nitro Blaze, Velocity Wave |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Resolution | 64 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 44 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
![]() Vivo T2 ₹ 15,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.38 inches |
| Battery | 4500 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 660 + Quad core) |
Ad






Ad
Ad
Ad