Ad
Available Colors :
Midnight ...
Diamond G...
The Vivo y21g is a ₹14,500 smartphone from vivo. It was released in 04/06/2022 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.51 inches IPS LCD display, a Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.7 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with 18 charging.
The Y21G has a sleek design. It features a 6.51 inches IPS LCD display. It's 8 mm thick and weighs 182 N/A.
The Y21G features a 6.51 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 270 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode. The refresh rate is 60 Hz.
The vivo Y21G is powered by a Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.7 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹14,500. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Y21G has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Y21G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 18.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.51 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Launch Date | April 7, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | Yes |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G70 |
| Graphics | Mali-G52 MC2 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.51 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.2 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 182 |
| Width | 76 mm |
| Colours | Midnight Blue, Diamond Glow |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 164.2 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Optical Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | No |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Vivo Y21G ₹ 14,500 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.51 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.7 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad