Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
The Vivo y31l is a ₹9,200 smartphone from vivo. It was released in 04/12/2016 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.7 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Y31L has a sleek design. It features a 4.7 inches IPS LCD display. It's 8.3 mm thick and weighs 133 N/A.
The Y31L features a 4.7 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 312 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The vivo Y31L is powered by a Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹9,200. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Y31L has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Y31L is equipped with a 2200 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 2200 mAh |
| Display | 4.7 inches |
| RAM | 1 GB |
| Processor | 1.2 GHz |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | April 13, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| Graphics | Adreno 306 |
| Processor | 1.2 GHz |
| RAM | 1 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 312 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 4.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 137.2 mm |
| Thickness | 8.3 mm |
| Weight | 133 |
| Width | 68.7 mm |
| Colours | Black, White |
| Dimensions | 137.2 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 2200 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Vivo Y31L ₹ 9,200 | |
|---|---|
| Screen Size | 4.7 inches |
| Battery | 2200 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.2 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad