Ad
Available Colors :
Luxe Grey...
Frost Blu...
Amber Yel...
Variants:
The Vivo x200 fe is a ₹54,999 smartphone from vivo. It was released in 06/23/2025 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.31 inch LTPO AMOLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 90W Flash Charging, 100% in 57 minutes charging.
The X200 FE has a sleek design. It features a 6.31 inch LTPO AMOLED display. It's 7.99 mm thick and weighs 186 g.
The X200 FE features a 6.31 inch LTPO AMOLED display with a resolution of 1216x2640 px (FHD+) , giving it a pixel density of 461 ppi. It supports Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) SuperMoon. The refresh rate is 120 Hz.
The vivo X200 FE is powered by a processor. It's priced at ₹54,999. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The X200 FE has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 50 MP for selfies and video calls.
The X200 FE is equipped with a 6500 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 90W Flash Charging, 100% in 57 minutes.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Processor | 3.4 GHz |
| Battery | 6500 mAh |
| Display | 6.31 inch |
| Front Camera | 50 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | July 23, 2025 (Official) |
| OS Updates | 4 years |
| Security Updates | 5 years |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9300 Plus MT6989 |
| Processor | 3.4 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.31 inch |
| Screen Resolution | 1216x2640 px (FHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 5000 nits |
| Main Display HBM Brightness | 1800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 461 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 90.11 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Main Display Screen To Body Ratio Calculated | 94.4 % |
| Height | 150.83 mm |
| Width | 71.76 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Weight | 186 g |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, IP69, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
| Video Recording | 4k @60 fps Full HD @120 fps |
| Front Camera Resolution | 50 MP |
| Front Autofocus | Yes |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | 4k @60 fps |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Battery Type | Silicon Carbon |
| Quick Charging | Yes, 90W Flash Charging, 100% in 57 minutes |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SAR Value | Head: 0.987 W/kg, Body: 0.989 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Vivo X200 FE ₹ 54,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.31 inch |
| Battery | 6500 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.4 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720) |
Ad






Ad
Ad
Ad