Ad
(Expected Price)
The Xiaomi 17 max is a ₹89,990 smartphone from xiaomi. It was released in Unknown release date and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.9 inch LTPO AMOLED display, a processor, a 200 MP camera setup, and a battery with Yes, 100W charging.
The 17 Max has a sleek design. It features a 6.9 inch LTPO AMOLED display. It's N/A thick and weighs N/A .
The 17 Max features a 6.9 inch LTPO AMOLED display with a resolution of 1220x2656 px (FHD+) , giving it a pixel density of 424 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 GHz.
The xiaomi 17 Max is powered by a processor. It's priced at ₹89,990. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 17 Max has a 200 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The 17 Max is equipped with a 8000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 100W.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | HyperOS |
| Processor | 4.6 GHz |
| Battery | 8000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 200 MP |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Processor | 4.6 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics GPU | Adreno 840 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Screen Resolution | 1220x2656 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 120 GHz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 424 ppi |
| Main Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Rear Camera Resolution | 200 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 100W |
| Wireless Charging | Yes, 50W Wireless Charging |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
![]() Xiaomi 17 Max ₹ 89,990 | |
|---|---|
| Screen Size | NA |
| Battery | 8000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 200 MP |
| Processor | Octa core (4.6 GHz, Dual core, Oryon + 3.62 GHz, Hexa Core, Oryon) |
Ad






Ad
Ad
Ad