Ad





| Refrigerator Type | Side-By-Side |
| Model No | RS7FCG8113SL |
| Title | Samsung RS7FCG8113SL 635 L Convertible 5in1 Family Hub™ Side by Side Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 635 litres |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus™ Technology |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | Yes |
| Shelf Bottle | 5 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Real Stainless Finish |
| Exterior Display | Yes |
| Door Lock | No |
| Color | Real Stainless |
| Sensors | Temperature Sensors, AI-Based SmartThings Integration |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Left Side |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual Twist Icemaker |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 5 |
| Shelves | 4 |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 912 mm |
| Depth | 716 mm |
| Height | 1780 mm |
| Package Contents | 1 |
![]() Samsung RS7FCG8113SL 635 L Convertible 5in1 Family Hub™ Side by Side Refrigerator | ![]() LG GL-X257ABS3 630L 3 Star Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-X257ABSX 635L 3 Star Insta View Door-in-Door™, Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GR-B24FQSJB 614L 3 Star French Door Refrigerator | ![]() LG GL-X257AMC3 630 L Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GL-X257AMCX 635L 3 Star Insta View Door-in-Door™ Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 8 | 8 | 4 | 8 | 8 |
| Capacity | 635 Ltr | 630 Ltr | 635 Ltr | 614 Ltr | 630 Ltr | 635 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Compressor Warranty | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad