Ad





| Refrigerator Type | Side-By-Side |
| Model No | RS72A5F11SL |
| Title | Samsung RS72A5F11SL 681 L SpaceMax™ Family Hub™ Side by side Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 681 litres |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus™ Technology |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | Yes |
| Shelf Bottle | 5 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Ez Clean Steel Finish |
| Exterior Display | Yes |
| Door Lock | No |
| Color | Ez Clean Steel |
| Sensors | Temperature Sensors, AI-Based SmartThings Integration |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Left Side |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual Twist Icemaker |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 5 |
| Shelves | 4 |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | 2 |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 912 mm |
| Depth | 716 mm |
| Height | 1780 mm |
| Package Contents | 1 |
![]() Samsung RS72A5F11SL 681 L SpaceMax™ Family Hub™ Side by side Refrigerator | ![]() LG GC-M22FAGPL 594 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Haier HRT-683GOGU1 Vogue 598L Grey Onlyx Glass 3-Door Convertible Fridge | ![]() LG GC-M247UGLN 679 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GC-M247CLBV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Voltas Beko RSB65GF 634 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 4 | 3 | 4 | NA | 4 |
| Capacity | 681 Ltr | 594 Ltr | 598 Ltr | 679 Ltr | 687 Ltr | 634 Ltr |
| Energy Rating | 4 | NA | 3 | NA | NA | 4 |
| Compressor Warranty | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 12 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 2Years | 1Year | 1Year | 2Years |
Ad
Ad





Ad