Ad





| Refrigerator Type | French Door |
| Model No | GR-B24FQGJB |
| Title | GR-B24FQGJB 614L 3 Star French Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 614 litres |
| Cooling Technology | DoorCooling+™, Linear Cooling |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Yes |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes (2L bottle storage capacity in door) |
| Shelf Material | Adjustable Tempered Glass |
| Exterior Finish | Premium Glass (Clay Brown & Beige or similar Objet Collection finish |
| Exterior Display | Yes |
| Door Lock | No |
| Color | Clay Brown & Beige |
| Sensors | Proximity sensor |
| Shelf Material | Trimless Tempered Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Bottom |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Manual |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Doors | 4 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Adjustable Toughened Glass Shelves |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | Yes (2 Crisper Drawers in fridge, Freezer Drawers) |
| No. of Shelves | 4 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes (Hygiene Fresh+™) |
| Width | 914 mm |
| Depth | 680 mm |
| Height | 1860 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() LG GR-B24FQGJB 614L 3 Star French Door Refrigerator | ![]() Samsung RT56K6378SL 551 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT56T6378BS 551 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 4 | 3 | 4 | 5 | 4 |
| Capacity | 614 Ltr | 551 Ltr | 551 Ltr | 700 Ltr | 700 Ltr | 670 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 2 | NA | NA | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 5 Years | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad