Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | LG GN-H602HLHU 515 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | GN-H602HLHU |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 516 litres |
| Cooling Technology | Linear Compressor |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Water Dispenser | No |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Color | Silver |
| Sensors | Digital Sensors |
| Shelf Material | 2 |
| Icemaker Type | Moving Twist Ice Tray |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| No. of Doors | 2 |
| Height | 1720 mm |
| Width | 780 mm |
| Depth | 730 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() LG GN-H602HLHU 515 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 3 | 5 | 4 | 4 | 4 |
| Capacity | 516 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr | 440 Ltr | 500 Ltr | 415 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | NA | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad