Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Samsung RR26T389YUT 255 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 255 litres |
| Model No | RR26T389YUT |
| Water Dispenser | No |
| Color | Pebble Blue |
| Sensors | Yes |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 4 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 3 |
| Width | 54.9 cm |
| Depth | 64 cm |
| Height | 161.5 cm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RR26T389YUT 255 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 3 | NA | NA | NA | 2 |
| Capacity | 255 Ltr | 200 Ltr | 260 Ltr | 300 Ltr | 240 Ltr | 215 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | NA | NA | 4 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad