Ad





| Cooling Technology | Frost Free |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT28N3342R2 253 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Model No | RT28N3342R2 |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 253 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | Star Flower Red |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Material | Plastic |
| Interior Lamp | Interior LED Light |
| Exterior Finish | Floral Design |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco-friendly |
| Shelf Material | 1 |
| Icemaker Type | Twist |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| No. of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 602 mm |
| Height | 1610 mm |
| Depth | 721 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RT28N3342R2 253 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 283D Protton Roy 260 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D PROTN ROY FIN 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Triple Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | NA | NA | 2 | NA | 3 |
| Capacity | 253 Ltr | 260 Ltr | 240 Ltr | 215 Ltr | 240 Ltr | 200 Ltr |
| Energy Rating | 2 | NA | NA | 4 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad