Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | Samsung RT37T4513S8 345 Ltr Double Door Refrigerator |
| Model No | RT37T4513S8 |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 345 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Elegant Inox |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Display | LED |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Icemaker Type | Removable twist |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Shelves | 2 |
| Shelves | Transparent |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | Sliding |
| Power Supply | 100 v |
| Deodorizer | No |
| Height | 1715 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 672 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Samsung RT37T4513S8 345 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 313D Royal Protton 300 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 4 | NA | 2 | NA | 3 |
| Capacity | 345 Ltr | 440 Ltr | 300 Ltr | 360 Ltr | 240 Ltr | 292 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | NA | 4 | 4 | 4 |
| Compressor Warranty | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad