Ad





| Brand | Haier |
| Model | H55C95EUX |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Pixel Dimming |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Design | OLED |
| Dimensions | 1227 x 712 x 55 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 15.2 kg |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 40 W |
| Sound Type | 2.1 |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos, AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 6) |
| ROM | 32 |
| Processor | AI Picture and AI Sound processor (model‑specific quad‑core or higher; exact chip name may vary by region) |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0) |
| Voice Recognition | Yes |
| Other Smart Features | AirPlay, Chromecast built‑in, Google Assistant voice control, Works with Google Home, AI picture enhancement, AI sound enhancement, Sound by Harman Kardon |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Voice Remote with Google Assistant |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | ![]() 65QNED85BLA 164 cm (65) LG QNED evo AI 4K MiniLED TV | ![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 165 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels |
| Screen Type | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 55 Inch | 77 Inch | 65 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | NA |
Ad






Ad
Ad





Ad
Ad