Ad





| Brand | LG |
| Model | LG 86QNED8CA6A 86 Inch QNED 8CA Smart TV |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount Bracket, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | webOS 25 |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | Smart LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | QNED MiniLED, Dynamic QNED Color, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG, 4K120, VRR, ALLM, Filmmaker Mode, α8 AI Processor 4K Gen2, AI Upscaling |
| Refresh Rate | 120 |
| Size Diagonal | 86 inch |
| Local Dimming | Yes (MiniLED with local dimming) |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Bezeless |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 51 kg |
| Upscaling | Yes (AI 4K upscaling) |
| Video Formats Supported | MPEG2, MPEG4, H.264, H.265, VP8, VP9, AVI, MKV, MP4, MOV, VOB, 3GP, etc. |
| Sound Type | 2.0 |
| Audio Formats Supported | AAC, MP3, WMA, FLAC, ALAC, Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD Master |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Apple TV, YouTube, Google Play Store, Apple AirPlay 2, Apple HomeKit, Chromecast built‑in, WebOS, LG ThinQ AI, Smart Home, Multi View, Gaming Dashboard |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | 16 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.3) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant, Alexa, LG ThinQ AI) |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes (Smart Control / Magic Remote) |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() 86QNED8CA6A 86 Inch QNED 8CA Smart TV | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-65XR50 BRAVIA 5 | XR50 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | Smart LED | NA | NA | NA | QLED | QD-MiniLED |
| Size Diagonal | 86 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch | 98 Inch | 115 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | NA | 2 | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad