| Model | LG 86QNED8CA6A 86 Inch QNED 8CA Smart TV |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | webOS 25 |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | Smart LED |
| Internet Access | Yes |
| Refresh Rate | 120 |
| Size Diagonal | 86 inch |
| Local Dimming | Yes (MiniLED with local dimming) |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Bezeless |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 51 kg |
| Upscaling | Yes (AI 4K upscaling) |
| Sound Type | 2.0 |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | 16 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.3) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant, Alexa, LG ThinQ AI) |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes (Smart Control / Magic Remote) |
| Remote Type | Magic Remote |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 120 Hz | 144 Hz | 144 Hz |