Ad





| Brand | Mitashi |
| Box Contents | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual & Warranty card |
| Warranty | 1 |
| Model | MiDE043v10 43 inch LED 4K TV |
| Slim TV | No |
| 3D TV | No |
| Type | LED |
| Size Diagonal | 43 inch |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Local Dimming | No |
| Refresh Rate | 60 hz |
| Dimensions | 925x604 pixels |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 8.9 kg |
| Video Formats Supported | AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-2, MPEG-4, MPG, WMV |
| Upscaling | Yes |
| Audio Formats Supported | HEAAC, M4A, MP2, MP3, MPA, WAV |
| Total Speaker Output | 20 w |
| Sound Type | 2.0 |
| Output Speaker | 10 w |
| Smart TV | Yes |
| Bluetooth | No |
| Other Smart Features | AllShare, Display Mirroring, MHL, SmartShare, SmartView, WiFi Direct, Android, Future Ready |
| USB Supports | Audio, Video, Image |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | Yes |
| RF Input Ports | 1 |
| Touch Controls Present | No |
| Universal Control Present | No |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
| Voltage Requirement | 100 |
![]() MiDE043v10 43 inch LED 4K TV | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | ![]() 50UQ8040PSB 50 Inch UHD Smart LED TV | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() 55UQ8040PSB 55 Inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 165 Hz | 50 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels |
| Screen Type | LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 43 Inch | 97 Inch | 55 Inch | 50 Inch | 70 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 2 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Usb Supports | Audio, Video, Image | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad