Ad





| Brand | Panasonic |
| Model | Panasonic TH-75PX950DX 75 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV |
| Box Contents | TV Set, Pedestal Stand, Remote Control, 2 Batteries, Operating Manual, AC Cord, AV Cable, Wall Mount Unit, Warranty Card |
| Warranty | 1 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | Mini LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | Mini LED, 4K Studio Color Engine, Hexa Chroma Drive, AccuView Display, Pixel Dimming, Dolby Vision, HDR10+, Wide Color Gamut, 4K Upscaling, Noise Reduction, Wide Viewing Angle, 530 nits brightness |
| Refresh Rate | 60 |
| Size Diagonal | 75 inch |
| Local Dimming | Yes (Pixel Dimming) |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Bezel-less Design |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 37.3 kg |
| Upscaling | Yes (4K Studio Color Engine) |
| Video Formats Supported | 3 |
| Sound Type | Dolby Atmos, DTS Studio Sound |
| Audio Formats Supported | AAC, M4A, MP2, MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 66 w |
| Other Smart Features | Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, Google Play Store, Chromecast Built-in, AirPlay, Screen Mirroring, Google Assistant, MirAIe App, Game Mode (VRR, ALLM, HGiG) |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 3 gb |
| ROM | 32 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0, 2-way Audio Link) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant) |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes (Audio, Video, Image) |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | No |
| Remote Type | Bluetooth Voice Smart Remote with Google Assistant |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() TH-75PX950DX 75 inch Ultra HD Smart Mini LED Google TV | ![]() K-65XR50 BRAVIA 5 | XR50 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() 98P8K AiPQ Pro Processor QLED TV | ![]() 115X955 Premium QD-Mini LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 144 Hz | 144 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | Mini LED | NA | NA | NA | QLED | QD-MiniLED |
| Size Diagonal | 75 Inch | 65 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 98 Inch | 115 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes (Audio, Video, Image) | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad