Ad





| Brand | Samsung |
| Model | 55QN70FAU |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 1 years |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Quantum Matrix (Mini LED local dimming) |
| Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Other Display Features | Neo QLED, Quantum HDR, Quantum Matrix, Mini LED, 4K AI Upscaling, Motion Xcelerator 120Hz, Quantum Dot Color, HDR10, HLG |
| Dimensions | 1225.1 x 705.6 x 33.9 mm |
| Colour | Black |
| Stand Colour | Black |
| Weight With Stand | 13.1 kg |
| Upscaling | Yes |
| Output Speaker | 20 W |
| Sound Type | 2.2 |
| Audio Formats Supported | Dolby Digital, AAC, AC3, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi Present | Yes (WIFI 6) |
| ROM | 16 |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Bluetooth | Yes (Version 5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| Other Smart Features | AirPlay, Samsung SmartThings Hub, Bixby Voice Assistant, TV‑to‑Mobile, Mobile‑to‑TV, TV Initiate Mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On, Game Optimizer, AI Auto Game Mode |
| HDMI Ports | 4 ports |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Samsung Smart Remote (Solar Cell Remote) |
| Touch Controls Present | Yes |
| Voltage Requirement | 240 V |
| Frequency Requirement | 60 Hz |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 W |
![]() 55QN70FAU 1.38 m (55) Neo QLED QN70F 4K Smart TV (2025) | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() L65P2MUS 65 inch LED 4K TV | ![]() 75T89C AiPQ Pro Processor QLED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 120 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | NA | NA | NA | NA | LED | QLED |
| Size Diagonal | 55 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 70 Inch | 65 Inch | 75 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Audio, Video, Image | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad