| Model | QA98QN90FAUXXL 98 Inch Neo QLED Smart TV |
| Box Contents | Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Tizen™ Smart TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | NeoQLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR 10+ |
| Refresh Rate | 165 |
| Size Diagonal | 98 inch |
| Resolution | 840x2 pixels |
| Design | NeoSlim |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 70.6 kg |
| Upscaling | Yes |
| Video Formats Supported | Yes |
| Audio Formats Supported | Dolby Atmos, MP3, WMA |
| Total Speaker Output | 60 w |
| Smart TV | Yes |
| RAM | |
| ROM | |
| Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Bluetooth | Yes(5.3) |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
 QA98QN90FAUXXL 98 Inch Neo QLED Smart TV |  K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV |  115X955 Premium QD-Mini LED TV |  H100M96FUX QD-Mini LED 100 Inch Smart Google TV |  100QNED86A6 100 Inch LG QNED evo AI QNED86 TV |  Bravia 10 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 165 Hz | 100 Hz | 144 Hz | 144 Hz | 120 Hz | 120 Hz |