Ad





| Brand | TCL |
| Model | TCL 98C755 QD-Mini LED 4K TV |
| Box Contents | Television, Remote Control, 2 x AAA Batteries, Stand Mount, AC Power Cord, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 years |
| Slim TV | Yes |
| Type | QD-Mini LED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 3840x2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 hz |
| Size Diagonal | 98 inch |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 59 kg |
| Upscaling | Yes (AI 4K upscaling via AiPQ Processor 3.0) |
| Video Formats Supported | MPEG, MPEG‑2, MPEG‑4, H.264, H.265, AV1, AVI, MKV, MP4, MOV, WMV, FLV |
| Sound Type | 2.1 |
| Total Speaker Output | 40 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, ZEE5, SonyLIV, JioCinema, YouTube, Eros Now, Hungama, Game Master 2.0, Game Optimizer, Quick Settings, Video Chat, AI Contrast, AI Color, AI Clarity, AI HDR, AI MEMC, IMAX Enhanced, Dolby Vision IQ, Hands‑free Voice Control |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 3 gb |
| ROM | 32 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.0) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant, Hands‑free) |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 2 |
| RF Input Ports | 1 |
| Remote Type | Standard Smart Remote |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby | 0.5 w |
![]() 98C755 QD-Mini LED 4K TV | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | ![]() K-55XR80M2 IN5 BRAVIA 8 II | XR80M2 | XR Processor | OLED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-75XR90 IN5 BRAVIA 9 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV | ![]() K-65XR50 BRAVIA 5 | XR50 | XR Processor | Mini LED | 4K Ultra HD | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 144 Hz | 165 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 100 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K (3,840 x 2,160) Pixels Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels |
| Screen Type | QD-Mini LED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 98 Inch | 77 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | NA | Yes | Yes | NA | 2 | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad