Ad





| Brand | Aqua Fresh |
| Height | 52.4 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Depth | 41.5 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Total Capacity | 8 l |
| Filter Type | Pre-Sediment, Post-Sediment Cartridge, Activated Carbon, RO Membrane, Post Carbon, TDS Minimiser, Ultra Filteration |
| Membrane Type | RO Membrane Type |
| Purification Stages | 7 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Power Requirement | 160-300V AC, 50Hz |
| Voltage | 24 v |
| Warranty | null year |
Ad
![]() | ![]() Maxx 11013 | ![]() Ultra Storage | ![]() Ace | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Maxx Alkaline B | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 7 L | 8 L | 8 L | 7 L | 7 L |
| Power Requirement | 160-300V AC, 50Hz | Single Phase 140 - 250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | NA | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO | UV + UF | UV + UF | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline | UV + UF + Alkaline |
Ad
Ad
Ad