Ad





| Brand | Blue Star |
| Material | ABS |
| Height | 25 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 8 kg |
| Total Capacity | 12 l |
| Filter Type | Pre Filter, Sediment Filter, Pre Carbon Filter, RO, UV, UF, Alkaline |
| Membrane Type | Pore size 0.0001 |
| Purification Stages | 7 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + Alkaline |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | Yes |
| Overflow Protection | Yes |
| Filtration Capacity | 15 lph |
| Filter Life | 8000 months |
| Power Requirement | 220V AC, 50 Hz |
| Voltage | 24 v |
| Warranty | 1 year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Maxx 11013 | ![]() Ace Alkaline 116131 | ![]() Ace | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Maxx Alkaline B | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 12 L | 7 L | 8 L | 8 L | 7 L | 7 L |
| Power Requirement | 220V AC, 50 Hz | Single Phase 140 - 250 V AC, 50-60 Hz | NA | NA | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + Alkaline | UV + UF | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline | UV + UF + Alkaline |
Ad
Ad
Ad