Ad





| Brand | Kent |
| Material | ABS Food Grade Plastic with Germ Block Technology |
| Height | 50 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 7 kg |
| Total Capacity | 8 l |
| Membrane Type | UF |
| Purification Stages | 0 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + TDS |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | Yes |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 0 lph |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Advanced Plus RO MF MP | ![]() Champ 7 L RO | ![]() Marvella | ![]() Glitz Silver Water Purifier | ![]() Mineral RO+MF | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 7 L | 7 L | 10 L | 7 L | 6 L |
| Power Requirement | NA | AC 110 - 240 V, 50 Hz | NA | AC 230 V, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | AC 165 - 240 V |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + TDS | RO + MF | RO | RO + UV | RO + UF | RO + MF |
Ad
Ad
Ad