Ad





| Brand | Livpure |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Height | 50 cm |
| Width | 29 cm |
| Depth | 26 cm |
| Weight | 3.1 kg |
| Total Capacity | 7 l |
| Filter Type | Super Sediment Filter, Carbon Block Filter, Anti-Scalant Cartridge, Mineraliser/ Mineral Filter, Copper Filter |
| Membrane Type | RO Membrane |
| Purification Stages | 7 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UF |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 12 lph |
| Power Requirement | 140 - 300 V AC, 50 Hz |
| Voltage | 300 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Maxx Alkaline B | ![]() Maxx 11013 | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Pride Plus | ![]() Ace | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 7 L | 7 L | 7 L | 7 L | 8 L | 8 L |
| Power Requirement | 140 - 300 V AC, 50 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140 - 250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | NA |
| Purifying Technology | RO + UF | UV + UF + Alkaline | UV + UF | UV + UF + Alkaline | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS |
Ad
Ad
Ad