Ad





| Brand | Kent |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Height | 40 cm |
| Width | 28.5 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 6.2 kg |
| Total Capacity | 7 l |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | UV + UF + Alkaline |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Power Requirement | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz |
| Voltage | 250 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Advanced Plus RO MF MP | ![]() Cresto -CR5BLAM01 | ![]() Marvella | ![]() Glitz Silver Water Purifier | ![]() Mineral RO+MF | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 7 L | 7 L | 7 L | 10 L | 7 L | 6 L |
| Power Requirement | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | AC 110 - 240 V, 50 Hz | NA | AC 230 V, 50 Hz | 140 - 300 V AC, 50 Hz | AC 165 - 240 V |
| Purifying Technology | UV + UF + Alkaline | RO + MF | RO + UV + UF | RO + UV | RO + UF | RO + MF |
Ad
Ad
Ad