Ad
Available Colors :
RAED
Variants:
Apple iPhone SE 2020 price in India kicks off from Rs 42500 for the base 64 GB variant.
The iPhone SE 2020 features the same form factor as the iPhone 8 including the 4.7” LCD display with a resolution of 750 x 1334 at an old-school 16:9 aspect ratio. The LCD display is colour accurate with a fingerprint sensor under it.
Inside the Apple iPhone SE 2020 is a new custom Apple A13 Hexa-core CPU and an Apple 4-core GPU. Combined with 3 GB of RAM, iPhone SE 2020 is one of the fastest mobile devices in the mid-range segment. The latest generation of iPhone SE has a mediocre 1821 mAh battery with the support of 18 W fast charging.
The iPhone SE 2020 has the exact same single 12 MP camera system found on the older iPhone 8 with optical image stabilization and phase detection autofocus. The front camera is also the same 7 MP system that supports portrait photos.
When it comes to connectivity, the Apple iPhone 2020 has everything you need including Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, and WiFi 6.
iPhone SE 2020 feature the older Apple design with the newer components. For the people who prefer fingerprint sensors over the face-id, iPhone SE is a good mid-range choice.
Pros: Same A13 SoC as flagship, video capabilities, Compact, software support.
Cons: Lightning connector, Battery life, Old design
| Battery | 1821 mAh |
| Display | 4.7 inches |
| RAM | 3 GB |
| Operating System | iOS v13.0 |
| Launch Date | May 19, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 13 |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| Processor | 2.65 GHz |
| Java | No |
| Applications | iTunes Store, FaceTime, Find My iPhone, Find My Friends |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 327 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 750 x |
| Screen Size | 4.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 138.4 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 148 |
| Width | 67.3 mm |
| Colours | Black, Red, White |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | 5 x |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 7 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 30 minutes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Talktime | 14 |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| User Available Storage | 51.7 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SAR Value | 1.17 W |
| Audio Jack | Lightning |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Front |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Apple iPhone SE 2020 (iPhone SE 2) ₹ 32,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 4.7 inches |
| Battery | 1821 mAh |
| Front Camera | 7 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Hexa Core (2.65 GHz, Dual core, Lightning + 1.8 GHz, Quad core, Thunder) |
Ad






Ad
Ad
Ad