Ad
Available Colors :
Sapphire ...
Variants:
The Honor 9n is a ₹13,999 smartphone from honor. It was released in 06/30/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.84 inches IPS LCD display, a Octa core (2.36 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
The 9N has a sleek design. It features a 5.84 inches IPS LCD display. It's 7.7 mm thick and weighs 152 N/A.
The 9N features a 5.84 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 432 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The honor 9N is powered by a Octa core (2.36 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹13,999. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 9N has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The 9N is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.84 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 2.36 GHz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v8.0 (Oreo) |
| Custom Ui | EMUI |
| Launch Date | July 31, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 |
| Graphics | Mali-T830 MP2 |
| Processor | 2.36 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Bezel Less Display | with notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 432 ppi |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.84 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 149.2 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 152 |
| Width | 71.8 mm |
| Colours | Lavender Purple, Egg Blue, Sapphire Blue, Midnight Black |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Dimensions | 149.2 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.0 |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 3000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() Honor 9N ₹ 13,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.84 inches |
| Battery | 3000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (2.36 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A53) |
Ad




Ad
Ad
Ad