Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
The Iqoo 3 5g is a ₹39,990 smartphone from iqoo. It was released in 03/03/2020 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.44 inches Super AMOLED display, a Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 585) processor, a 48 MP camera setup, and a battery with 55 charging.
The 3 5G has a sleek design. It features a 6.44 inches Super AMOLED display. It's 9.1 mm thick and weighs 214.5 N/A.
The 3 5G features a 6.44 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 409 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 60 Hz.
The iqoo 3 5G is powered by a Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 585) processor. It's priced at ₹39,990. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 3 5G has a 48 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The 3 5G is equipped with a 4440 mAh. It supports fast charging and can be charged 55.
| Battery | 4440 mAh |
| Display | 6.44 inches |
| RAM | 12 GB |
| Processor | 2.84 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 256 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | IQOO UI |
| Launch Date | March 4, 2020 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| Graphics | Adreno 650 |
| Processor | 2.84 GHz |
| RAM | 12 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 256 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v6 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.44 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 158.5 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 214.5 |
| Width | 74.8 mm |
| Colours | Tornado Black |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Dimensions | 158.5 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 55 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4440 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, ax/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.19 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() iQOO 3 5G ₹ 39,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.44 inches |
| Battery | 4440 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Processor | Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 585) |
Ad




Ad
Ad
Ad