Ad
Available Colors :
raed
Variants:
The Ivoomi ipro is a ₹5,499 smartphone from ivoomi. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.95 inches TFT display, a Quad core, 1.1 GHz, Cortex A53 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The iVooMi iPro has a sleek design. It features a 4.95 inches TFT display. It's 10.2 mm thick and weighs 140 N/A.
The iVooMi iPro features a 4.95 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 217 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The ivoomi iVooMi iPro is powered by a Quad core, 1.1 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹5,499. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iVooMi iPro has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The iVooMi iPro is equipped with a 2000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2000 mAh |
| Display | 4.95 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Custom Ui | Android Go |
| Launch Date | September 19, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1.1 GHz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 217 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.95 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 140 mm |
| Thickness | 10.2 mm |
| Weight | 140 |
| Width | 67 mm |
| Colours | Indie Blue, Matte Red, Platinum Gold |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| User Available Storage | 5 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() IVooMi Mobiles iVooMi iPro ₹ 5,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 4.95 inches |
| Battery | 2000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 1 GB |
| Rear Camera | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.1 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad