Ad
Available Colors :
SILVER
Variants:
The Lenovo s930 is a ₹13,604 smartphone from lenovo. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The S930 has a sleek design. It features a 6 inches IPS LCD display. It's 8.7 mm thick and weighs 170 N/A.
The S930 features a 6 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 245 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The lenovo S930 is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹13,604. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The S930 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 1.6 MP for selfies and video calls.
The S930 is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 3000 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Launch Date | December 12, 2013 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6582 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 245 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 170 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 170 |
| Width | 86.5 mm |
| Colours | Black, Silver |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 1.6 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| User Replaceable | Yes |
| Talktime | 10 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v3.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Digital |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Lenovo S930 ₹ 13,604 | ![]() Realme Narzo 100 Lite 5G ₹ 13,499 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Vivo Y11 5G ₹ 14,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6 inches | 6.81 inch | 6.9 inch | 6.74 inch | 6.7 inch | 6.75 inch |
| Battery | 3000 mAh | 7000 mAh | 6300 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh |
| Front Camera | 1.6 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 1 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 13 MP | 32 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad