Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Micromax bolt a065 is a ₹4,599 smartphone from micromax. It was released in 08/18/2014 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches LCD display, a Dual core, 1.3 GHz processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Bolt A065 has a sleek design. It features a 4 inches LCD display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Bolt A065 features a 4 inches LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 233 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The micromax Bolt A065 is powered by a Dual core, 1.3 GHz processor. It's priced at ₹4,599. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Bolt A065 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The Bolt A065 is equipped with a 2000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 2000 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Launch Date | August 19, 2014 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6571 |
| Graphics | 400 MP |
| Processor | 1.3 GHz |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDMI | No |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 373 |
| Talktime | 6.5 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| USB OTG Support | No |
| User Available Storage | 1.45 GB |
| Bluetooth | v3.0 |
| GPS | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Micromax Bolt A065 ₹ 4,599 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Realme C30s ₹ 6,499 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Realme C2 ₹ 6,499 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4 inches | 6.74 inches | 6.5 inches | 5.3 inches | 6.1 inches | 5 inches |
| Battery | 2000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 3000 mAh | 4000 mAh | 2600 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 2 GB | 2 GB | 2 GB | 1 GB |
| Rear Camera | 2 MP | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 5 MP |
| Processor | Dual core, 1.3 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 |
Ad
Ad
Ad
Ad