Ad
Variants:
The Motorola g37 power 5g is a ₹15,999 smartphone from motorola. It was released in 05/19/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.67 inch IPS LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 30W Turbo Charging charging.
The G37 Power 5G has a sleek design. It features a 6.67 inch IPS LCD display. It's 8.8 mm thick and weighs 215 g.
The G37 Power 5G features a 6.67 inch IPS LCD display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The motorola G37 Power 5G is powered by a processor. It's priced at ₹15,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The G37 Power 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The G37 Power 5G is equipped with a 7000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 30W Turbo Charging.
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Battery | 7000 mAh |
| Display | 6.67 inch |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Processor | 2.5 GHz |
| Launch Date | May 19, 2026 (Official) |
| OS Updates | 1 years |
| Security Updates | 3 years |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 MT6835 |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Processor | 2.5 GHz |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Brightness | 1050 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass 7i |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 84.3 % |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.48 % |
| Height | 166.2 mm |
| Width | 76.50 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Weight | 215 g |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP64 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 2k @30 fps |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | 2k @30 fps |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 30W Turbo Charging |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 1 TB |
| Network Support | 5G, 4G |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Motorola G37 Power 5G ₹ 15,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.67 inch |
| Battery | 7000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad