Ad
Available Colors :
Yellow
Grey
Variants:
The Nokia 3310 is a ₹3,898 smartphone from nokia. It was released in 03/26/2010 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a N/A display, a NA processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The 3310 has a sleek design. It features a N/A display. It's 22 mm thick and weighs 133 N/A.
The 3310 features a N/A display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of NaN ppi N/A. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 3310 is powered by a NA processor. It's priced at ₹3,898. The processor is paired with 256 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 3310 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 3310 is equipped with a 1000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1000 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| RAM | 256 MB |
| Internal Memory | 16 MB |
| Launch Date | March 27, 2010 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Internal Storage | 16 MB |
| External Storage | No |
| Pixel Density | NaN ppi |
| Height | 113 mm |
| Thickness | 22 mm |
| Weight | 133 |
| Width | 48 mm |
| Colours | Black, Grey, White |
| Dimensions | 113 |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 260 |
| Capacity | 1000 mAh |
| Talktime | 4.3 |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 16 MB |
| Bluetooth | No |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| SIM Type | SIM1: Mini |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| Loudspeaker | Yes |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() Nokia 3310 ₹ 3,898 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 5.3 inches | 5 inches | 2.4 inches | 3.5 inches | 4 inches |
| Battery | 1000 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 1200 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 5 MP | NA | NA | 0.3 MP |
| Ram | 256 MB | 2 GB | 1 GB | 32 MB | 512 MB | 384 MB |
| Rear Camera | NA | 8 MP | 8 MP | 2 MP | 2 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad