Ad
Available Colors :
Black Ste...
Variants:
The Nokia 800 tough is a ₹7,990 smartphone from nokia. It was released in 03/18/2020 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches TFT display, a Dual core, 1.1 GHz, Cortex A7 processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 800 Tough has a sleek design. It features a 2.4 inches TFT display. It's 16.11 mm thick and weighs 161 N/A.
The 800 Tough features a 2.4 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 800 Tough is powered by a Dual core, 1.1 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹7,990. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 800 Tough has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 800 Tough is equipped with a 2100 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 2100 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| RAM | 512 MB |
| Processor | 1.1 GHz |
| Storage | 4 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Operating System | KAI OS v |
| Launch Date | March 19, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 32 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 205 MSM8905 |
| Graphics | Adreno 304 |
| Processor | 1.1 GHz |
| RAM | 512 MB |
| Internal Storage | 4 GB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Height | 145.4 mm |
| Thickness | 16.11 mm |
| Weight | 161 |
| Width | 62.1 mm |
| Colours | Black Steel, Desert Sand |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 145.4 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 2 MP |
| Primary Camera | 2 MP |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 537 |
| Capacity | 2100 mAh |
| Talktime | 9.4 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| MMS | Yes |
| Browser | HTML |
Yes | |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 1000 |
![]() Nokia 800 Tough ₹ 7,990 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 6.74 inch | 6.77 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches |
| Battery | 2100 mAh | 6300 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 2 MP | 8 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP |
| Processor | Dual core, 1.1 GHz, Cortex A7 | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad