Ad
Available Colors :
MIX
Variants:
Oppo A74 5G price in India starts from Rs 18900 for the base model with 6 GB RAM variant. A more costly model is available with 8 GB of RAM.
The Oppo A74 5G has a 6.5-inch FHD+ IPS LCD display. The display has a resolution of 1080 x 2400 pixels, a pixel density of 405 ppi, a high refresh rate of 90 Hz, and an 83.8% screen to body ratio. The normal brightness of the display is 480 nits.
The Qualcomm Snapdragon 480 5G processor built on 8 nanometer technology and the Adreno 619 GPU power the Realme smartphone. The Relme 8 5G has a large 5000 mAh battery that may easily last more than a full day and supports rapid charging at 18 W. The Oppo A74 5G's fingerprint sensor is positioned on the side.
The Oppo A74 5G features a triple camera system consisting of a 48 MP f/1.8 primary camera with phase detection autofocus, an 8 MP 119° ultrawide camera, a 2 MP depth camera, and another 2 MP macro camera. The camera system has HDR, panorama functionality, and an LED flash. For selfies, there is a 16 MP camera with HDR and panoramic capabilities, as well as support for 1080p films at 30fps for video calls.
The Oppo A74 5G supports 5G, as the name suggests. It supports WiFi ac, Bluetooth 5.1 LE, and NFC. The smartphone also comes with a 3.5mm audio jack.
The Oppo A74 5G is a good budget device that can easily handle daily tasks and last even longer with an incredible battery life.
Pros: Good Performance, Value for Money
Cons: lack of OLED display, 2 MP macro and depth cameras





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | April 26, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 480 |
| Graphics | Adreno 619 |
| Processor | 2 GHz |
| Fabrication | 8 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 8 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 550 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 83.83 % |
| Peak Brightness | 550 nits |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90.5 % |
| Height | 162.9 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 188 |
| Width | 74.7 mm |
| Colours | Blue, Black |
| Water Resistance | No |
| Dimensions | 162.9 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| OIS | No |
| Macro Camera | 2 MP |
| Camera | 48 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.0 |
| Front Camera Features | fixed-focus |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 40 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 108 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.066 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() OPPO A74 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y400 5G ₹ 21,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.68 inches | 6.57 inches | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 32 MP | 8 MP | 5 MP | 50 MP | 32 MP |
| Ram | 6 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Kryo 460 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 460) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.2 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad