Ad
Available Colors :
SILVER
Variants:
Realme Narzo 30 price in India kicks off from Rs 18680 for the base model with 6 GB RAM variant. A more costly model is available with 8 GB of RAM.
The Realme Narzo 30 comes with a 6.5-inch FHD+ IPS LCD display. The display has a resolution of 1080 x 2400 pixels, a pixel density of 405 ppi, a high refresh rate of 90 Hz, and an 83.4% screen to body ratio. The display has a maximum brightness of 580 nits.
The mid-range MediaTek Helio G95 built on a 5nm technology powers the Realme smartphone, which is paired with the Mali G76 GPU. The Relme 9 Pro boasts a big 5000 mAh battery that can easily provide more than a full day of battery life and enables rapid charging at 30 W. The fingerprint sensor of the Realme Narzo 30 is on the side.
The Realme Narzo 30 sports a triple camera system that includes a 48 MP f/1.8 primary camera with phase detection autofocus, a 2 MP depth camera, and a 2 MP macro camera. The camera system is equipped with HDR, panorama, and an LED flash. There is also a 16 MP camera with HDR and panoramic capabilities for selfies, as well as compatibility for 1080p videos at 30 and 120 frames per second for video calls.
The majority of contemporary connectivity standards are supported by the Realme Narzo 30. It is likely to include WiFi ac and Bluetooth 5.0 LE. A 3.5mm audio jack is included with the mid-range smartphone. The Samsung mid-range smartphone also has a simulated proximity sensor.
The Realme Narzo 30 is an excellent device and offers all the key features that are required in day to day life
Pros: Good Performance, Value for Money
Cons: lack of OLED display





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.6 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | Realme UI |
| Launch Date | April 24, 2021 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Graphics | Mali-G52 MC2 |
| Processor | 2 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 7 nm |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 266 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 600 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 83.92 % |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Peak Brightness | 600 nits |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90.5 % |
| Height | 162.3 mm |
| Thickness | 9.4 mm |
| Weight | 192 |
| Width | 75.4 mm |
| Colours | Racing Blue, Racing Silver |
| Water Resistance | No |
| Dimensions | 162.3 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| OIS | No |
| Macro Camera | 2 MP |
| Depth Camera | 2 MP |
| Camera | 48 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F1.8 |
| Front Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| Front Camera Features | fixed-focus |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 768 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 107 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 1.19 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Realme Narzo 30 ₹ 16,999 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy A17 5G ₹ 18,999 | ![]() Samsung Galaxy F36 5G ₹ 17,499 | ![]() OPPO A5 5G ₹ 17,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.6 inches | 6.67 inches | 6.68 inches | 6.7 inches | 6.7 inches | 6.67 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP |
| Ram | 4 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | NA N/A | 2.2 GHz | 2.4 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad