Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Razer phone 2 is a ₹69,999 smartphone from razer. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.72 inches HD IGZO LCD display, a Octa core (2.8 GHz, Quad core, Kryo 385 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 385) processor, a 12 MP camera setup, and a battery with Quick, v4.0 charging.
The Razer Phone 2 has a sleek design. It features a 5.72 inches HD IGZO LCD display. It's 8.5 mm thick and weighs N/A .
The Razer Phone 2 features a 5.72 inches HD IGZO LCD display with a resolution of 1440 x, giving it a pixel density of 513 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The razer Razer Phone 2 is powered by a Octa core (2.8 GHz, Quad core, Kryo 385 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 385) processor. It's priced at ₹69,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Razer Phone 2 has a 12 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Razer Phone 2 is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged Quick, v4.0.
| Battery | 4000 mAh |
| Display | 5.72 inches |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Launch Date | February 3, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 845 |
| Graphics | Adreno 630 |
| Processor | 2.8 GHz |
| Display Type | HD IGZO LCD |
| Pixel Density | 513 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1440 x |
| Screen Size | 5.72 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 158.5 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Width | 78.9 mm |
| Colours | Mirror, Satin |
| Waterproof | Water resistant, IP67 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Quick, v4.0 |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n, MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Razer Mobiles Razer Phone 2 ₹ 69,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.72 inches |
| Battery | 4000 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Octa core (2.8 GHz, Quad core, Kryo 385 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 385) |
Ad






Ad