Ad
Available Colors :
Gare
Variants:
Samsung Galaxy A31 personifies innovation as Samsung prioritizes quality over everything else. The Samsung Galaxy A31 India price is between Rs 16,999 and Rs 19,990, depending on the RAM and storage options.
Features
The Samsung Galaxy A31 features a 48MP Main Camera to capture crisp photos. Besides, the 5MP depth camera, the 5MP Macro camera, and the 8MP ultra-wide camera support produce multiple live focus effects. In addition, the 20MP front selfie camera with live focus helps blur the background gently and make your face the center of attraction.
The Samsung Galaxy A31 5000mAh battery ensures day-long streaming, sharing, and gaming. Moreover, the 15W fast charging facility makes sure that your battery does not run out of power soon.
The 6.4-inches FHD, Super AMOLED, Infinity-U display brings your pictures to life as it provides edge-to-edge images and enhances your viewing experience.
The octa-core processor and 6GB RAM make it a fast-performing smartphone that delivers a smooth performance. The 128GB storage (expandable to 512GB) feature allows you to store maximum data. In addition, the Game Booster ensures that you remain on top of your games at the time by optimizing your battery usage, temperature, and memory.
The Samsung Galaxy A31 comes with a glossy finish and is available in three colors, Prism Crush Black, White, and Blue. Other notable features include Samsung Pay compatibility, Samsung Knox security, and Android 10 OS to ensure a high-quality user experience.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.4 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Storage | 1258 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | Samsung One UI |
| Launch Date | June 4, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio P65 |
| Graphics | Mali-G52 |
| Processor | 2 GHz |
| Fabrication | 12 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 12 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 411 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.92 % |
| Height | 159.3 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Weight | 185 |
| Width | 73.1 mm |
| Dimensions | 159.3 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 8x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus x |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| OIS | No |
| Ultra Wide Angle Camera | 8 MP |
| Macro Camera | 5 MP |
| Depth Camera | 5 MP |
| Camera | 48 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 20 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.2 |
| Front Camera Autofocus | No |
| Front Camera Flash | No |
| Quick Charging | 15 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 117 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Talktime | 33 |
| Removable | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | No |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| SAR Value | 1.13 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | No |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Samsung Samsung Galaxy A31 ₹ 16,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.4 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 20 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Processor | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.7 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad