Ad
Available Colors :
Gare
Variants:
Vivo X60 price in India starts from Rs 42990 for the entry-level 8/128 GB model and increases with the increasing storage and RAM
The AMOLED display seen on the X60 is 6.56 inches in size and has a resolution of 1080 x 2376. The display features a max refresh rate of 120 Hz. The screen also features a brightness of over 1000 nits and supports HDR10+. The display is protected by Schott Xensation Up and features an optical fingerprint sensor under it.
Vivo X60 packs a lot of raw power from its reliable Snapdragon 870 SoC paired with 8 or 12 GB of RAM and UFS 3.1 fast storage. The huge 4300 mAh power cell supports a max charging speed of 33 W.
The excellent camera system includes a 48 MP primary unit with f/1.8 aperture and ½” sensor along with a 13 MP 2x telephoto and another 13 MP ultrawide camera. The selfie department is handled by a 32 MP shooter that supports HDR and 1080p video recording at 30 fps.
The Vivo X60 includes GPS, WiFi ac, Bluetooth 5.1 LE, and all other current communication standards. For data transfers, the USB Type-C connector at the bottom of the phone is capable o USB Gen 2.0 speeds.
The Vivo X60 has an uninspiring design with a unique camera layout. The performance of the phone is top-notch with camera quality that gives flagships from Samsung and Apple a run for their money.
Pros: Camera, Display, Performance, Build quality.
Cons: Availability, no microSD card slot.





| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.8 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | Funtouch OS |
| Launch Date | March 3, 2021 (Expected) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| Graphics | Mali-G78 MP10 |
| Processor | 2.8 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Fabriacation | 7 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2376 |
| Screen To Body Ratio Calculated | 86.8 % |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 92.7 % |
| Height | 159.6 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 175.6 |
| Width | 75 mm |
| Colours | Black, Blue, White |
| Dimensions | 159.6 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Video Recording Features | ` |
| Ultra Wide Angle Camera | 13 MP |
| Camera | 48 MP |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.45 |
| Front Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Quick Charging | 33 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 77 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Talktime | 22 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | No |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 0.35 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Vivo X60 ₹ 36,990 | ![]() OPPO K13 Turbo Pro ₹ 37,999 | ![]() OPPO Reno 14 5G ₹ 37,999 | ![]() OPPO Reno12 Pro 5G ₹ 36,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M54 ₹ 37,999 | ![]() OPPO Reno 5 Pro 5G ₹ 35,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches | 6.8 inches | 6.59 mm | 6.7 inches | 6.7 inches | 6.55 inches |
| Battery | 4500 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh | 4350 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 32 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 108 MP | 64 MP |
| Processor | Octa core (2.8 GHz, Single core, Cortex A78 + 2.6 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 3.21 GHz | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A77 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad