Ad
Available Colors :
Black
Variants:
OnePlus 9 5G price in India begins from Rs 49999 for the 8/128 GB and Rs 54999 for the top of line 12/256 GB models.
OnePlus 9 5G comes with a lifelike 6.55 inches display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. The Fluid AMOLED display can run at 120 Hz with support for HDR10+ from its 1100 nits peak brightness.
The OnePlus 9 5G is powered by the latest Snapdragon 888 5G SoC which brings performance and efficiency improvements paired with 8 or 12 GB of RAM and fast UFS 3.1 storage. The battery cell is largely the same 4500 mAh used in the previous models with improved and much fast 65 W fast charging support from its included Warp charger. The North American and the EU models also come with 15 W wireless charging.
The primary camera on the OnePlus 9 is the same 48 MP shooter seen in older OnePlus flagships paired with an all-new 50 MP ultrawide camera that also doubles as a macro camera. There is also a 2 MP monochrome camera. The same 16 MP front-facing camera is used as its predecessor. OnePlus has partnered with Hasselblad for the colour calibration for the camera system.
The OnePlus 9 5G comes with all current era network connectivity standards including Bluetooth 5.2 LE, WiFi 6, GPS and GLONASS. The USB-C port supports USB Gen 3.1 speeds for data transfer.
OnePlus 9 5G is an amazing flagship smartphone available at an upper mid-range price and is worth considering if you want a flagship device and can compromise on the camera capabilities.
Pros: Large Colour Rich Display, Battery Life and Charging
Cons: lack of telephoto camera
| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.55 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.84 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Custom Ui | Oxygen OS |
| Launch Date | April 15, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Graphics | Adreno 660 |
| Processor | 2.84 GHz |
| Fabrication | 5 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Fabriacation | 5 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Touch Screen | Yes |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 1100 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 87.6 % |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Peak Brightness | 1100 nits |
| Height | 160 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 183 |
| Width | 73.9 mm |
| Colours | Astral Black, Arctic Sky, Winter Mist |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 160 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 60 |
| Rear Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor, UltraPixel BSI image sensor |
| Video Recording Features | Super Stable, Video HDR, Bokeh portrait video |
| Ultra Wide Angle Camera | 50 MP |
| Camera | 48 MP |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.4 |
| Front Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor, UltraPixel BSI image sensor |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Quick Charging | 65 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 140 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Talktime | 87 |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | No |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 1.19 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() OnePlus 9 5G ₹ 27,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.55 inches |
| Battery | 4500 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 48 MP |
| Processor | Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 680 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 680 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 680) |
Ad






Ad
Ad
Ad